eRzecznik w polityce
BY ERZECZNIK

We współczesnym świecie umiejętność autoprezentacji ma istotne znaczenie. Wizerunek odgrywa istotną rolę nie tylko w przypadku firm czy marek, ale także osób publicznych, w tym polityków. To od odpowiedniej prezencji i odbioru zależy to, czy dana osoba zostanie wybrana przez wyborców jako ich reprezentant. Nawet drobny błąd może zakończyć się tragicznie i wywołać lawinę niefortunnych następstw. W tym wszystkim pomocna okazać się funkcja eRzecznika, który zadba o szybkie reagowanie na kryzysy wizerunkowe w sieci. Co jeszcze może zrobić eRzecznik w polityce? Przeczytaj koniecznie!

Jaka jest istotna wizerunku politycznego?

Najkrótsza definicja wizerunku, jaka istnieje to: zespół cech, jakie zdaniem odbiorcy dany podmiot posiada. Oznacza to, że wizerunek człowieka jest dokładnie tym, co myślą o nim inni. Na opinie o danym polityku wpływa wiele czynników. Są to między innymi jego wygląd, wykształcenie, prowadzone działania, sposób wypowiadania się, a także geograficzne zakorzenienie. To ostatnie odwołuje się do miejsca, w którym polityk urodził się i wychował oraz uczęszczał do szkoły, a także miejsca, w którym obejmował urząd. Warto pamiętać jednak, że wizerunek kreuje się pod potrzeby odbiorców. Niezwykle istotne jest więc początkowe dokładne określenie grupy odbiorczej i jej wymagań. Dopiero wtedy będzie wiadomo jakie cechy należy pokreślić i uwypuklić w trakcie działań. Tylko profesjonalizm zapewni sukces i umożliwi zdobycie należytej ilości głosów w wyborach.

Media i ich wpływ na kreowanie wizerunku politycznego

Nie da się ukryć, że wpływ mediów na politykę jest coraz większy. We współczesnym modelu komunikacji politycznej tak naprawdę są one głównym pośrednikiem przekazywania informacji. Nie chodzi tylko o telewizję, ale również Internet. Jak donoszą najnowsze statystyki, we wrześniu 2020 roku w Polsce, z sieci korzystało prawie 28 milionów użytkowników. To bardzo wysoki wynik w kraju, w którym żyje niecałe 40 milionów osób. Należy pamiętać, że ta liczba obejmuje również dzieci i osoby starsze. Przeciętny Internauta spędza w sieci trochę ponad 2 godziny dziennie. W tym czasie jest bombardowany ogromną ilością informacji. Warto więc do niego dotrzeć i wykorzystać potencjał, jaki daje nam Internet.

Rola eRzecznika w polityce

Polityka jest tą dziedziną, w której nie ciężko o kryzysy wizerunkowe. Intensywny rozwój technologii przyczynił się do tego, że coraz więcej tego typu impasów ma swoje miejsce w Internecie. eRzecznik jako oficjalny przedstawiciel partii czy konkretnego polityka, ma możliwość szybkiego reagowania w sytuacjach problematycznych. Może on nie tylko jawnie udzielać się w wątkach dotyczących danego polityka czy partii, ale również prowadzić monitoring sieci. W ten sposób żaden przypadek negatywnej opinii czy sytuacji spornej nie zostanie pominięty. Takie działania wywierają pozytywny wpływ na wizerunek polityka. Wyborcy widzą, że ich zdanie ma znaczenie, a oni nie są pozostawieni sami sobie. Jednocześnie rośnie wskaźnik zaufania i wiarygodności, bo wszystkie działania eRzecznika są jawne i nie zostają one odebrane jako nieprzyjemny marketing. Pamiętajmy jednak, by osoba sprawująca funkcję eRzecznika cechowała się profesjonalizmem i miała odpowiednią wiedzę na temat public relations.